Traksiyoner Aküler Hakkında
Traksiyoner Aküler Hakkında
  • TEKNİK ÖZELLİKLER
  • RESİMLER

Yükleme ve depolama amaçlı kullanılan elektrikli  makinalar (forklift, transpalet...vs) için ideal, günlük şarj - deşarj edilebilir akülerdir.
 

Indeks Traksiyone Akü

Traksiyoner ismi ingilizcede çekme,hareket ettirme anlamına gelen 'traction' kelimesindenden türemiştir. Bu aküler elektrik motorlu forklift ve diğer iş makinalarında kullanıma uygun olarak üretilmektedirler.

Traksiyoner akü hücreleri basitçe, tüplü pozitif ve  ızgara negatif kurşun levhalardan meydana gelmektedir. Bu kurşun levhalar asit içerisinde bulunmakta ve  meydana gelen kimyasal reaksiyon ile elektrik enerjisi elde edilmektedir.

Traksiyoner akü grupları, yanda açılımı görülen 2V luk ve değişik amper değerlerindeki hücrelerin birbirlerine seri bağlanarak, çelik bir kasa içerisine yerleştirilmeleri ile üretilir.

Traksiyoner akülerin uzun zaman performanslı bir şekilde kullanılması için aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir;

* Akünüzü satın alırken doğru tespit yapılmalıdır. Makinanıza uygun olmayan bir akü kullanımı, akü ömrünü ve günlük kullanım sürenizi kısaltacaktır.

* Akülerin taşınmaları sırasında doğru aparatların kullanılması gerekir.

* Akü, doğru seçilmiş akü şarj redresörü ile şarj edilmelidir.

* Standart tip traksiyoner aküler, kapasitelerinin %20 sine ulaşıldığında şarja bağlanmalı ve tam şarj edilmelidirler. Aksi takdirde Indeks, müşterilerine istenildiği zaman şarj - deşarj edilebilir özel üretim traksiyoner aküler önermektedir.

* Akü şarja bağlanmadan önce hücre kapakları açılarak asit seviyesi kontrol edilmelidir. Asit seviyesi kurşun plakaları açıkta bırakacak kadar azalmış ise, sadecekurşun plakaları örtecek kadar saf su ilave edilmelidir.

* Akü grubuna gereği kadar saf su ilavesi, tam şarjdan sonra yapılmalıdır. Aksi halde şarj sırasında taşma meydana gelecek ve akü grubu zarar görecektir.

* Akü grubuna, saf sudan başka birşey ilave edilmemeli, içerisine yabancı cisimlerin karışması önlenmelidir.

* Sekiz saat kullanıma göre dizayn edilmiş standart tip aküler, minimum sekiz(8) maksimum ondört(14) saat şarj redresörüne bağlı kalmalıdır.

* Traksiyoner aküler 2 voltluk gözlerin özel kablo ve vidalar ile birbirlerine bağlanmalarından oluşmuştur. Bu bağlantılar belirli periyotlarla kontrol edilmeli, gevşeyen vidalar sıkılmalıdır. Indeks A.Ş. tüm bağlantılarda (kablo,soket,vida...) özel olarak üretilmiş ürünler kullanmaktadır. Oluşan hasarlar derhal bildirilmeli ve hasarlı akü grubu kullanılmamalıdır.

* Indeks A.Ş. tarafından belirtilen şekil ve zamanlarda akü bakımları yapılmalıdır. Traksiyoner aküler oldukça uzun ömürlü olmalarına karşın, yanlış kullanımlarda zarar görmeleri kaçınılmazdır.

*** SAYFADAKİ AÇIKLAMALAR BİLGİ AMAÇLIDIR VE AKÜ GRUBUNUN TİPİNE GÖRE FARKLILIKLAR GÖSTEREBİLİR. AKÜ KULLANIMINDA, SATIN ALDIĞINIZ AKÜ GRUBU İLE BİRLİKTE VERİLEN KULLANIM KLAVUZU ESASTIR.

Tab 2